22. 8. 2023
Nepřehlédněte

Můžu řídit čtyřkolku s řidičákem sk. B?

Čtyřkolka se řadí mezi „motocykly“ do kategorie „L“ (LB = lehká čtyřkolka nebo LE = čtyřkolka) 
Podle obsahu motoru, výkonu motoru a hmotnosti se pak posuzuje, jakou kategorii řidičského průkazu musí řidič mít. Ve stručnosti; pro čtyřkolky do 15 kW a do max. 400 kg postačuje ŘP sk. A, nebo sk. B1. Pro výkonnější čtyřkolky je nutno být držitelem skupiny B.
Proto, ačkoliv je čtyřkolka zařazena do kategorie „motocykl“, na její řízení je potřeba řidičský průkaz skupiny B (mimo čtyřkolky s obsahem do 50 ccm, s jiným než spalovacím motorem do max. 4 kW a s max. rychlostí 45 km/h).
Řidič čtyřkolky musí dodržovat stejná pravidla a omezení jako motocyklista. Řidič čtyřkolky (a spolujezdec) nesmí za jízdy kouřit, musí mít na hlavě řádně upevněnou přilbu, chránit si zrak a spolujezdec nesmí na čtyřkolce sedět bokem.